Mediacja
Co to jest mediacja?
Mediacja to sposób na wypracowanie satysfakcjonującego strony sporu rozwiązania w drodze dobrowolnych, poufnych rozmów prowadzonych przy udziale bezstronnej osoby – neutralnego mediatora, który wspiera przebieg komunikacji, łagodzi napięcia i pomaga w osiągnięciu porozumienia, a także w zawarciu ugody.
Główne zasady mediacji
Dobrowolność
Mediator dba o dobrowolność uczestniczenia w mediacji i zawierania porozumienia. Nie zmusza stron do podjęcia mediacji, ani do osiągnięcia porozumienia. Przed rozpoczęciem mediacji strony uzyskują informację o możliwości wycofania się na każdym jej etapie oraz o możliwości wybrania innego mediatora.
Bezstronność
Mediator jest bezstronny wobec uczestników mediacji. Nie przychyla się do racji żadnej ze stron. Prowadzi mediację w taki sposób, aby ewentualna nierównowaga między stronami nie wpłynęła na przebieg mediacji, ani na jej ostateczny rezultat. Mediator nie podejmuje się mediacji lub wyłącza się z jej kontynuowania, jeżeli uzna, że istnieje konflikt interesów o charakterze profesjonalnym lub osobistym ze stronami lub ich pełnomocnikami. Mediator ujawnia stronom wszelkie z nimi związki o charakterze zawodowym lub prywatnym i uwzględnia ich stanowisko w tym zakresie.
Neutralność
Mediator jest neutralny wobec przedmiotu sporu, nie narzuca stronom rozwiązań. Jest rzecznikiem rzetelnej procedury, sprzyjającej osiągnięciu dobrowolnego porozumienia.
Poufność
Zarówno mediacja, jak i jej przebieg oraz rezultaty objęte są tajemnicą. Mediator nie ujawnia nikomu informacji, które uzyskuje podczas przeprowadzania mediacji.
Zalety mediacji
- korzystna finansowo
- w przypadku zakończenia sporu w mediacji, sąd zwraca powodowi (powódce) albo całą opłatę od pozwu, albo część tej opłaty
- oszczędza czas – zwykle nie trwa dłużej niż 3 miesiące
- strony same decydują o sposobie rozwiązania sporu
- pozwala utrzymać wzajemne relacje
- sprzyja obniżeniu poziomu negatywnych emocji oraz zrozumieniu potrzeb własnych i drugiej strony, a przez to zmniejsza obciążenie psychiczne związane z sytuacją konfliktów
- poufność – mediator jest zobowiązany zachować w tajemnicy wszystko o czym dowiedział się podczas prowadzenia mediacji
- ugoda mediacyjna po zatwierdzeniu jej przez sąd i nadaniu klauzuli wykonalności, stanowi tytuł wykonawczy
Jak trafić do mediacji?
Mediacja sądowa – w toku prowadzonego postępowania sądowego, o ile charakter sprawy lub rodzaj postępowania na to pozwala, strony mogą złożyć zgodne oświadczenia woli w zakresie chęci mediacji. W takim przypadku sąd wydaje postanowienie o skierowaniu stron do mediacji.
Mediacja pozasądowa (prywatna, umowna) – prowadzi się na podstawie umowy stron o mediację przed wszczęciem postępowania sądowego albo w ogóle bez wszczynania takiego postępowania.
Za umowę o mediację uznaje się klauzulę mediacyjną wpisaną przez strony do umowy, która wskazuje na sposób rozwiązywania sporu w danym stosunku prawnym.
Mediację można rozpocząć również poprzez złożenie przez jedną lub obie strony wniosku o przeprowadzenie mediacji do konkretnego mediatora.
Koszty postępowania mediacyjnego
Zastosowanie mediacji
Mediacja w sprawach rodzinnych
Mediacja cywilna
Mediacja w postępowaniu karnym
Mediacja w sprawach medycznych
Mediacja gospodarcza
Gwarantujemy
Nazywam się Klaudia Waśkowiak. Jestem adwokatem przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. Posiadam bogate doświadczenie w prawie karnym, cywilnym – ze szczególnym uwzględnieniem prawa rodzinnego i medycznego oraz prawie gospodarczym. Jako mediator, jestem gotowa pomóc w rozwiązywaniu problemów prawnych i konfliktów poprzez wypracowanie satysfakcjonującego strony sporu rozwiązania.